Живеем в свят на необятна информираност, различни хранителни, спортни, модни и какви ли още не течения минават, оставяйки трайна следа в съзнанията и телата ни. Само едно течение е вечно и може би няма да се промени - "водата".

Водата е движещата сила на цялата природа.


Леонардо да Винчи

От часовете по билогия, а пък и откъде ли още не, знаем, че човешкият организъм е съставен от около 70% вода, на практика сме си едни големи ходещи локви. Има различни твърдения колко точно вода трябва да се пие, различни формули за определяне на количеството, различни доказани и не теории каква трябва да е водата, но едно е сигурно - винаги чуваме едно и също: "Малко е, още трябва да пиеш!". Още и още, и още малко, докато нещо в машината не се повреди. Въпреки цялата тази информираност, все още не ни е ясно какво правим с водата - хидратирани ли сме или дехидратирани, или хиперхидратирани.

Източници на вода

източниците на вода могат да бъдат:

  • минерална или трапезна вода
  • под формата на други течност - кафе, чай, газирани напитки, алкохолни напитки, млечни продукти
  • от храната - месо, плодове, зеленчуци
  • окислителните процеси в организма (водата е продукт на тези процеси, количество, от които се усвоява напълно)

Прием

Всеизвестно е правилото за "8-те чаши", което в следствие на още проучвания се оказва грешно - авторите признават грешката, че не са пресметнали количеството вода от приетата храна. Един средностатистически индивид, който тежи 70кг. трябва да приема около 1,750 мл на ден - 650мл. от течност, 750мл. от храна и 350мл. от окислителните процеси. Това се равнява на по-малко от 6 чаши вода. Нужното количестово вода зависи и от активността, климатичните условия, възрастта, пола, здравословното състояние на човек (при проблеми с бъбреците, диария, повръщане количеството на приема на вода трябва да се увеличи).

Всъщност главният проблем на приема на твърде много течности е загубата на ценни минерали. Колкото повече пием, толкова повече ни се налага да ползваме тоалетната. Средната честота на уринирането трябва да е между 3 и 5 пъти дневно. Нуждата от уриниране не трябва да прекъсва съня. С урината изхвърляме минерали и соли, които са крайно необходими за правилното функциониране на органите и системите. Най-засегнати са нивата на калия (чиято главна роля е да задържа водатата в организма). Колкото по-малко калий, толкова по-голяма вероятност за появата на запек. Прекомерният прием на вода затруднява работата на бъбреците - повече отпадни продукти, чрез които се изхвърля и калцият, което пък води до образуване на камъни в бъбреците, мускулни крампи, изменения в костните структури.

Когато за кратко време приемем голямо количество вода, бедна на минерали и соли, междуклетъчното пространство се пълни с вода, състояние, наречено водна интоксикация. То се характеризира с главоболие, нарушена ефективност, замаяност, отоци в мозъка. Интересен факт е, че опасните (смъртните) случаи по време на любителски маратони се дължат на хиперхидратация (понеже участниците спират, за да пият вода на всяка станция), отколкото на дехидратация.

Какво означава да сме хидратирани - достатъчно количество вода в органите, богата на минерали и соли, които да поддържат хомеостазата. Дехидратирани сме, когато губим течности, а с тях и минералите и солите. А хиперхидратирани сме, когато приемаме твърде много течности, но не се възстановяват нивата на загубените минерали и соли. Приемът на течности по време на хранене води до киселини, пречи на усвояването на хранителните вещества и забавя процеса на транспортиране на стомашната каша.

Избор на вода

Връщаме се към информираността и маркетинговите стратегии, които ни налагат продукти, които са "най-полезни" за нас. Факт е, че на пазара има десетки видове бутилирана вода и още толкова пособия и машинарии за пречистване, обогатяване и т.н. В България има много подпочвени води, извори и пазар за вода. Но как да разберем коя вода е най-подходяща? Четете етикета, да - поредния етикет с поредната закодирана информация. Какво да търсим на този етикет?

  1. Първото нещо, на което трябва да обърнем внимание е Ph (киселинността на водата) - то трябва да бъде около 7 (колкото е средното Ph на вътрешната ни среда).

  2. Флуор (F) - за него знаем, че в големи количества е опасен за организма. Горната граница на препоръчителната доза е 1,5 mg/l.

  3. Общата минерализация - много ниската минерализация (около 50 mg/l) е добре дошла за организма, но поради ниското съдържание на минерали не е подходяща. Ниската минерализация (около 500 mg/l) е оптималният вариант, бутилираните води в България са със стойности между 200 mg/l и 400 mg/l, усвояването на минералите е високо. Висока минерализация - над 1000 mg/l - водатата е богата на много минерали, усвояването, на които е затруднено, поради наситеността им. Важно е да се отбележи, че филтрираната вода е с много ниска минерализация.

  4. Натрий (Na) - препоръчително е децата да не пият вода с по-високо съдържание от 20 mg/l. При възрастни това количество е около 40 mg/l.

  5. Калий (K) - съдържанието му във водата първо трябва да е налично, а след това да е възможно по-високо от 0,3 mg/l.

  6. Калций (Ca) - съдържанието му е ограничено до 150 mg/l , поради неразтворимостта във водата.

  7. Магнезий (Mg) - препоръчителните граници са около 80 mg/l. В българската бутилирана вода по-често се среща със стойности до 10 mg/l.

  8. Хлориди (Cl) - съдържа се във всички води, става опасно със стойности над 200 mg/l. Водите в България са с ниско съдържание на хлориди - най-високите измерени стойности са 79 mg/l.

  9. Сулфати (SO4) - допустимите им стойности са около 200 mg/l, но в българските води са под 100 mg/l.

  10. Нитрати (NO3) - високите нива не оказват благоприятно състояние на организма, горната граница на допустимата доза е 50 mg/l. В повечето български води липсват нитрати или са в нищожни количества.

  11. Бикарбонати (HCO3) - в допустими нива, до 600 mg/l, въздействат благоприятно на организма.

Водата, която ние препоръчваме е Бачково, от българските води тя има най- оптимално съдържание на аниони и катиони, ниска обща минерализация и неутрално Ph:

  • Ph - 7.2
  • F - 0.48 mg/l
  • обща минерализация 436 mg/l
  • Na - 26.2 mg/l
  • K - 3.3 mg/l
  • Ca - 73.1 mg/l
  • Mg - 8.2 mg/l
  • Cl - 7.2 mg/l
  • SO4 - 66 mg/l
  • NO3 - 1.5 mg/l
  • HCO3 - 237 mg/l

Заключение

Внимателно подбирайте храната и напитките си - колкото по-малко въглехидрати, толкова по-малко възпалителни процеси; успешно задържане на минералните соли, за да се избегне състояние на дехидратация. Пийте не повече от 500 мл течности на час, дори и по време на физическа активност. Следете за редовността и състоянието на дефекализация (рядкото изхождане със сухи и големи изпражения е знак за липса на минерални соли и вода), уринирането трябва да е по-скоро рядко (3-5 пъти на ден) с жълтеникав цвят. Пийте допълнително минерали (магнезий, калций, натрий, калий, хлорид), защото водата, която консумираме не е богата на тях.